Początek

Witajcie na moim blogu!

W tej drobnej części Internetu będziecie mogli znaleźć kilka rzeczy, które mam nadzieję zainteresują przynajmniej część z Was. Co dokładnie? Już spieszę z wyjaśnieniami.

Po pierwsze: Daj Się Poznać.

Na początku lutego Maciek Aniserowicz ogłosił świetną inicjatywę, która ma zmobilizować społeczeństwo programistyczne do dzielenia się swoimi pomysłami nie tylko z kolegami z biura, ale z większą częścią programistycznego świata. Tak powstał konkurs Daj Się Poznać 2016. Polega on na tym, że wszyscy uczestnicy mają rozpocząć open sourcowy projekt, którego postępy będą opisywać na stworzonym przez siebie blogu. Akcja ma trwać przynajmniej 10 tygodni na przestrzeni od 1 marca do 31 maja. W związku z tym dla mnie wybór był prosty. Postanowiłem zgłosić się do konkursu i potraktować to jako świetną okazję do stworzenia bloga oraz rozpoczęcie projektu, który już od dłuższego czasu chodzi mi po głowie.

Co to za projekt?

O szczegółach projektu w kolejnym wpisie, ale już teraz napiszę, że podejmę się próby rozwinięcia serwisu społecznościowego (z konkretnym targetem) w Angularze spiętym z .NETowym Web API.

Co z tego wyjdzie?

Zobaczymy. Mam nadzieję, że same fajne rzeczy 🙂

Po drugie: „kursy”.

Skąd cudzysłów? Otóż nie czuję się żadnym guru w dziedzinie programowania, a tym bardziej nauczania. Pewnie jak każdy programista zauważyłem, że wciąż nie ma dobrych instruktaży dla początkujących w języku polskim. Ma to prawdopodobnie związek z tym, że w pracy posługujemy się zazwyczaj angielskim nazewnictwem i przez to polskie artykuły pisane są tzw. polglishem, który nieraz ciężko się czyta. Z drugiej jednak strony ja osobiście lubię uczyć się z polskich materiałów, w których nie muszę co chwilę sprawdzać co oznacza dane słowo i mogę po prostu skupić się na wchłonięciu wiedzy, którą ktoś próbuje mi przekazać.

Dla kogo będą kursy?

Przede wszystkim dla osób początkujących. Będą zawierały wprowadzenie w daną tematykę, język, zagadnienie.

Ale też dla mnie samego. Często w chwilach wolnych zaczynam się uczyć czegoś nowego, jednak w pewnym momencie ze względu na różne okoliczności muszę przerwać. Dzięki temu, że będę mógł zapisywać swoje notatki w postaci „kursów”, sam będę mógł do nich wracać i przypominać sobie co już przerobiłem i w którą stronę powinienem dalej pójść.

Po trzecie: przemyślenia, ciekawostki.

Tu na luzie. Rzucam temat, o którym ostatnio czytałem i chciałbym poznać Waszą opinię. Sam często nie wiem co myśleć o wzorcach (pattern czy antypattern), technikach typu TDD, DDD, FDD itd., czy o nowym frameworku JSowym. Będę tu opisywał swoje przemyślenia, ale liczę również na to, że osoby, które miały styczność z tematem będą chciały podzielić się swoimi ocenami.

Po czwarte: różności.

Wiele osób wie, że jestem gadżeciarzem. Lubię nowe zabawki i jak tylko będę miał coś nowego na oku to na pewno o tym napiszę.

A właściwie po jaką cholerę mi to?

Tak jak już pisałem częściowo dla siebie. Żeby mieć swoje i tylko swoje miejsce w Internecie :). Dla Was początkujących, jak i starych wyjadaczy, żebyście mogli się czegoś nauczyć, albo mieć co poczytać przy porannej kawie w pracy 😉 No i dlatego, że namawia do tego już od dawna Scott Hanselman – osoba, która w dużej mierze wpływa na to, jakim developerem się staję.

(zainteresowanych odsyłam do filmu „dokumentalnego”, który Scott nagrał z Robem Conery Get Involved! oraz do wpisu na blogu Your Words Are Wasted)

Pozdrawiam,
Kajetan Duszyński 🙂

Related posts