Social Cooking

Wielka tajemnica zostanie dzisiaj rozwiana. Już w tym wpisie dowiecie się nad czym już od jakiegoś czasu w wolnych chwilach pracuję i co będzie tematem mojego projektu w konkursie Daj Się Poznać. Zostańcie ze mną przez kilka minut, a przekonacie się, czy w przyszłości może to być również miejsce dla Was.

Social Cooking nowym miejscem dla kochających dobrze zjeść

Pomysł na projekt zrodził się w mojej głowie już kilka miesięcy temu. Kiedy szukałem inspiracji na jakiś dobry obiad zauważyłem, że w polskim Internecie mamy kilka możliwości:

  • blogi – często bardzo fajnie prowadzone, ale jednak przez jedną osobę, co mocno ogranicza nam wybór kuchni, czy diety;
  • portale – gdzie faktycznie można znaleźć najróżniejsze wersje podobnych dań (schabowy na 20 sposobów), ale mnie osobiście odrzucają albo ze względu na szatę graficzną, albo na trudności z wyszukiwaniem tego co mnie interesuje;
  • strony „sponsorowane” – tutaj często bardzo ciekawy layout strony: nowoczesny, responsywny, cud, miód, ale w każdym daniu trzeba użyć świetnej mieszanki przypraw marki *tutaj nazwa znanego producenta*

Jak widać nic z powyższych nie przekonało mnie do siebie. Dlatego też postanowiłem stworzyć coś, co będzie odpowiadało moim wymaganiom, a być może również i Waszym.

Czym będzie wyróżniał się SocialCooking?

Na pewno możliwościami. Chciałbym połączyć 2 pierwsze pozycje z powyżej podanych w jedno.

W związku z tym użytkownicy będą mogli prowadzić swojego bloga tak, jak robili to wcześniej (albo planowali zrobić), jednak będą mogli trafić do szerszej społeczności. Zapewnię im ich własny „kącik”, który będą mogli modyfikować pod względem wyglądu tak, aby odpowiadał ich własnym preferencjom estetycznym. Dzięki temu blogerzy nie będą musieli zupełnie porzucać swoich blogów, tylko stworzą ich odpowiedniki na mojej platformie.

Z drugiej strony osoby, które szukają nowych inspiracji nie będą musiały przekopywać się przez dziesiątki stron, tylko będą miały wszystko w jednym miejscu. Tutaj każdy będzie miał wybór: jeśli chcecie, możecie zacząć obserwować konkretny blog i tylko ten przeglądać, albo skorzystać z kompleksowej wyszukiwarki, która wyszuka dania z całego serwisu, starając się dobrać je tak, aby jak najlepiej odpowiadały Waszym upodobaniom.

Oczywiście wszystko to okraszone funkcjami społecznościowymi takimi jak rankingi, komentarze, zdjęcia, udostępnianie zarówno na istniejących już portalach społecznościowych, jak i w samym SocialCooking.

Czy to wszystko?

Nie 😛 pomysłów mam całą masę. Związane są zarówno z „wyjściem z Internetu”, jak i modnymi ostatnio dietami i zdrowym odżywianiem. Ale to plany na kolejne „fazy”. Nie wszystko na raz.

Trochę technikaliów

W związku z tym, że projekt ma być częścią konkursu programistycznego czuję się w obowiązku opowiedzieć odrobinę o stronie technicznej. Całość będzie olbrzymim SPA (Single Page Application) zbudowanym w oparciu o Angulara (najprawdopodobniej w wersji 1.x.x) z ASP.NET Web API po stronie back end oraz bazą MS SQL 2012.

W związku z tym, że projekt ma być open sourcowy, cały kod będziecie mogli znaleźć na GitHubie : [GitHub] SocialCooking. Jeśli zauważycie jakiś błąd koniecznie mnie o nim poinformujcie 🙂

Na tę chwilę to powinno wystarczyć. Już niedługo na pewno pojawi się bardziej obszerny opis tego, z czego będę korzystał.

Zapraszam do dyskusji. Dajcie znać, co o tym wszystkim myślicie.

Related posts