Social Cooking – role użytkowników

Ostatnio sporo pisałem na temat problemów i zagadnień które udało mi się rozwiązać/zaimplementować. Dzisiaj trochę bardziej funkcjonalnie, mniej technicznie. Po tym jak udało mi się wprowadzić po obu stronach (WebAPI oraz Angular) mechanizm autoryzacji i uwierzytelnienia przyszła pora żeby go wykorzystać. Musiałem usiąść i poważnie przemyśleć do czego właściwie SocialCooking ma służyć i gdzie w tym wszystkim będą użytkownicy. Pora na kilka słów na temat uprawnień użytkowników w portalu.

Muszę przyznać, że nie mam pełnej specyfikacji mojego projektu. Mam pewną wizję. Wiem do czego chcę dojść. Jednak nigdzie do tej pory nie spisywałem tego co będzie zawierał w sobie portal SocialCooking. Być może to niedobrze. Wielu pewnie powie, że w związku z tym jestem skazany na niepowodzenie i pewnym momencie mogę przez to zajść w ślepą uliczkę z której trudno będzie się wydostać. Jednakże stwierdziłem, że póki pracuję sam to mogę sobie pozwolić na nieco chaosu. Jeśli kiedyś (być może dzięki blogowi) pojawi się osoba, która zobaczy potencjał w tym projekcie i będzie chciała do niego dołączyć to wtedy trzeba będzie wprowadzić pewne standardy. Na tę chwilę udało mi się przygotować listę ról użytkowników dzięki której moja wizja stała się nieco bardziej realna i faktycznie wiem do czego dążę. Ale do rzeczy.

Goście

Użytkownicy anonimowi będą w dużej mierze mogli swobodnie korzystać z portalu. W skład ich uprawnień będą wchodziły:

 • przeglądanie profili użytkowników
 • przeglądanie dodanych dań przez konkretnych użytkowników
 • wyszukiwanie dań
 • zamieszczanie komentarzy pod daniami oraz wpisami
 • udostępnianie treści w mediach społecznościowych (tj. Facebook, Google+, Twitter, Instagram itp.)

Lista jest niby krótka, ale patrząc na to w jaki sposób portal ma działać to będzie dawać olbrzymie możliwości. Anonimowi użytkownicy będą mieli dostęp właściwie do wszystkich dań, które użytkownicy będą zamieszczać. Dzięki temu pomimo braku rejestracji będą mogli odnaleźć inspiracje na nowe potrawy. Właśnie to będzie wielką wartością całego portalu. Planuję mocno się skupić na tym w jaki sposób będzie można wyszukiwać dania. Moją inspiracją jest CoctailBuilder – świetna stronka w której wpisujemy jakie składniki do drinków posiadamy w domu, a system wyszukuje jakie drinki możemy z tego zrobić. Tak też ma działać wyszukiwarka Social Cooking. Wpisujemy co mamy w lodówce i szafkach, a mechanizm sam podpowie co z tego można wyczarować. Proste w użyciu, genialne w wykorzystaniu.

Anonimowi częściowo dostaną również możliwość uczestniczenia w życiu portalu poprzez komentowanie dań, czy wpisów. Będzie to działało podobnie jak w tej chwili wszystkie systemy komentarzy na blogach.

Użytkownicy zarejestrowani

Osoby, które zdecydują się na rejestrację będą miały oczywiście takie same możliwości jak goście, a ponad to będą mogli:

 • dodawać znajomych
 • obserwować innych użytkowników
 • dodawać nowe przepisy i później modyfikować je
 • oceniać przepisy innych
 • zapamiętywać ulubione przepisy innych użytkowników
 • prowadzić bloga (o tym za chwilę)

I tutaj też sprawa dosyć prosta i oczywista. Osoby, które potwierdziły swoją tożsamość będą mogły w pełni uczestniczyć w rozwoju portalu. Dodawanie przepisów oczywiście będzie podstawą działalności, ale to nie wszystko. Napisałem, że użytkownicy będą mogli prowadzić bloga. Moim zamysłem w tym względzie będzie to, że oprócz dodawania nowych przepisów użytkownicy będą mogli podzielić się swoimi wrażeniami na wszelakie tematy tj. recenzje restauracji w których ostatnio byli, czy też opisywania potraw, które wypróbowali od innych użytkowników. Ta funkcja będzie łączyć się z ocenami przepisów innych.

Oceniać będzie można w dwojaki sposób. Możemy po prostu po przeczytaniu postawić ocenę (standardowy rating gwiazdkowy), albo zaznaczyć że przepis został przez nas wypróbowany (podając link do wpisu na naszym profilu). Dzięki temu ocena ogólna przepisów będzie bardziej wiarygodna dla osób nowych.

Administratorzy/moderatorzy

Oczywiście będzie również rola administratora/moderatora. Ta będzie zapewne miała specjalny panel administracyjny i podwyższone uprawnienia dot. modyfikacji całego serwisu, jednak na tę chwilę jeszcze nie zastanawiałem się nad tym w jaki sposób będzie to działało.

No i to by było na tyle. Wydaje mi się, że dzięki temu opisowi i Wy będziecie mieli nieco większe pojęcie na temat tego, co ja tutaj właściwie buduję 🙂 To oczywiście jedynie zarys tego czym portal będzie w przyszłości. Nazwijmy to fazą 0 po której portal rozpocznie faktyczne funkcjonowanie. Na przyszłość mam jeszcze masę pomysłów na funkcjonalności i kolejne role w serwisie, ale póki co pozostaną one w mojej głowie i OneNotcie 🙂

Related posts