Dodawanie przepisów mockup

Kiedy zaczynałem prace nad Social Cooking myślałem, że wszystko mam w głowie i jak spiszę sobie tylko funkcjonalności, które chce dać użytkownikom to wystarczy do stworzenia całego systemu. Ostatnio jednak zacząłem implementować pierwsze widoki, pierwsze moduły i bardzo szybko okazało się, że jestem w błędzie.

Jak tylko wstępny setup aplikacji był gotowy wziąłem się szybko za implementację modułu odpowiedzialnego za wyświetlanie profili. Stworzyłem odpowiednie tabele w bazie danych, modele w kodzie i metody odpowiedzialne za sterowanie tym procesem. Jednak okazało się, że programowanie na podstawie tego co mam w głowie wcale nie jest takie proste jak mi się wydawało.

Problemy pojawiły się już na samym początku. Właściwie co ja bym chciał wyświetlić, a czego nie? Pytanie jeszcze bardziej kluczowe: co ja właściwie chcę wiedzieć o użytkowniku? Bez sprecyzowanego planu nie jestem w stanie odpowiedzieć na te pytania. Wiedziałem, że chcę żeby użytkownicy mieli swoje zdjęcia profilowe i tą funkcjonalność udało mi się zaimplementować. I na razie to wszystko jeśli chodzi o użytkowników. Moduł nie jest w żaden sposób kluczowy, miał być tylko rozgrzewką do dalszej pracy.

Przyszła pora na funkcję właściwie najważniejszą (albo TOP 3) w całym portalu, czyli dodawanie przepisów. W głowie miałem to jak to powinno działać, ale nie wiedziałem jak powinno wyglądać. Tym razem jednak postanowiłem nie zostawiać tego przypadkowi i postanowiłem zrobić Mockup ekranu dodawania przepisów.

Zainstalowałem szybko Balsamiq Mockups i po kilku minutach udało się zmalować coś takiego:

add dish

Ekran ten ma praktycznie wszystko o czym myślałem, a teraz kiedy jest narysowany to wszystko mi porządkuje.

Co właściwie mi to dało?

Bardzo dużo jak się okazuje. Oprócz tego, że nie będę musiał zbyt długo myśleć na samym widokiem w HTMLu to jeszcze patrząc na to dokładnie wiem czego potrzebuję po stronie back-endu. Wiem jak ma wyglądać baza danych, serwisy, api itd.

Co dalej?

Dalej będę częściej sięgał do świetnego narzędzia jakim jest Balsamiq (może o nim kiedyś nieco więcej napiszę), a oprócz tego biorę się za urzeczywistnianie mojego prototypu.

Related posts