[MCSD 70-480] Certyfikacja Microsoft czas start

Post o postanowieniach powstał, został opublikowany i przeczytany przez część osób. Słowo się więc rzekło i trzeba zacząć spełniać to co sobie obiecałem. W związku z tym zaczynam przygotowania do egzaminu Microsoftu. Coś co odkładam już dobrych kilka lat. Coś o czym moja żona chyba już nie może słuchać „W tym roku zrobię ten egzamin!!!!”. Coś co o dziwo przychodzi mi z wielkim trudem. Ale w końcu wiem co muszę zrobić żeby to się spełniło i żebym w końcu mógł się pochwalić w CV certyfikatem 🙂 Jeśli jesteś ciekaw tego jak się będę uczył, chciałbyś rozszerzyć trochę swoją wiedzę o to co obejmuje ten egzamin, a może sam się do niego przygotowujesz to wróć raz na jakiś czas na mojego bloga, a na pewno będziesz miał co czytać przez najbliższych kilka tygodni.

Ścieżka certyfikacji

W Microsofcie można się certyfikować niemal ze wszystkiego. Są egzaminy ze znajomości pakietu office, instalowania Windowsa, obsługi Dynamics CRM i wiele wiele innych (o których być może nawet nie mam pojęcia, bo mnie nie specjalnie interesują). Jest oczywiście też ścieżka dla developerów. Od kiedy zacząłem myśleć o certyfikacie ścieżka ta zmieniała się przynajmniej kilka razy. Z roku na rok trendy w programowaniu się zmieniają i MS dosyć szybko do tych trendów się dostosowuje wypuszczając kolejne wersje platformy .NET i wszystkich jej składowych. Tak też się stało w tym roku i przedstawiony został nowy tytuł Microsoft Certified Solutions Developer: App builder. Jak zdobyć ten tytuł? Zasada jest prosta i pokazana na poniższej mapce:

 

ms-paths

Najpierw zdobywamy MCSA Web Applications w skład którego wchodzą dwa egzaminy:

 • 70-480 Programming in HTML5 with JavaScript and CSS3
 • 70-486 Developing ASP.NET MVC Web Applications

a potem jeszcze jeden do wyboru:

 • Developing Microsoft Azure Solutions
 • Developing Microsoft Azure and Web Services
 • Developing Microsoft SharePoint Server 2013 Core Solutions
 • Developing Microsoft SharePoint Server 2013 Advanced Solutions
 • Universal Windows Platform – App Architecture and UX/UI
 • Universal Windows Platform – App Data, Services, and Coding Patterns
 • Administering Microsoft Visual Studio Team Foundation Server
 • Software Testing with Visual Studio
 • Delivering Continuous Value with Visual Studio Application Lifecycle Management

Nic prostszego 🙂

Jak na studiach

3 egzaminy z rzeczy, których się używa w zasadzie na co dzień teoretycznie nie powinny sprawić większego problemu. Niektórzy piszą, że w zasadzie do pierwszych dwóch po kilku lata programowania można podejść z marszu. Bardzo możliwe, ale muszę przyznać, że nienawidzę egzaminów. Od razu przypomina mi się uczelnia, szkoła gdzie zawsze baaaardzo męczyłem się z zaliczeniami, bo nigdy nie czułem się dostatecznie pewnie żeby pójść na egzamin bez stresu. No i tutaj jest podobnie. A jeszcze trzeba za to zapłacić. A co jeśli nie zdam? Tyle kasy w błoto. Ehhh…

Dlatego tym razem trzeba się solidnie przygotować. Bardzo możliwe, że zajmie to więcej czasu niż normalnie powinno, ale przynajmniej będę spokojniejszy, że wszystko pójdzie dobrze.

 70-480 Programming in HTML5 with JavaScript and CSS3

Na początek na tapetę idzie oczywiście egzamin z programowania w HTML5, JavaScript i CSS3. Wg. strony Microsoftu egzamin sprawdza umiejętności z zakresu:

 • Wdrażania i edycji struktur i obiektów dokumentu (24%)
 • Wdrażania przepływu programu (25%)
 • Uzyskiwania dostępu i zabezpieczania danych (26%)
 • Stosowania języka CSS3 w aplikacjach (25%)

Po więcej szczegółów zapraszam na tę stronę.

Brzmi nieco dziwnie, ale faktycznie sprowadza się to do znajomości HTML ogólnie nie tylko w wersji 5, CSS3 i JavaScriptu.

Proces nauki

Żeby się odpowiednio przygotować postanowiłem zrobić kilka rzeczy.

Po pierwsze książka, która powinna pokryć całość materiału który trzeba przyswoić. Trochę tam tego jest, ale już zacząłem i muszę przyznać, że czyta się całkiem nieźle (już widzę skrzywioną minę mojej żony, która zaraz stwierdzi, że jestem dziwny, bo dobrze mi się czyta książkę o programowaniu. Buziak dla mnie :*)

Po drugie Microsoft Virtual Academy i kurs Developing In HTML5 with JavaScript and CSS3 Jump Start. Panowie Jeremy Foster i Michael Palermo opowiadają o materiale, który jest w książce używając przykładów i rozwijając nieco zagadnienia, które były kiepsko opisane w książce.

Po trzecie blogi. Mój nie będzie pierwszy, który będzie opisywał proces przygotowania do egzaminów. Na pewno zajrzę do burcza i jego nafrontendzie.pl. Burczu już 4 lata temu opisywał swoje przygotowania i na pewno skorzystam z jego materiałów. Do tego będzie kilka innych stron, które udało mi się znaleźć jak link, link, link, link.

Oczywiście punkty 2 i 3 będą tylko rozszerzeniem i utrwaleniem tego co już przeczytam w książce.

No i punkt 4 najważniejszy. Mój blog. Tutaj po każdym z punktów (a może i podpunktów z listy na stronie MS) będą pojawiać się wpisy. Zbiorę wszystkie dla mnie najważniejsze informacje z danego rozdziału. Postaram się dokładnie opisać to co było dla mnie nowe, ale nie do końca wcześniej zrozumiałe. Będę tworzył notatki z wykładów, które potem posłużą mi do ostatecznego przygotowania do egzaminu.

Ale nie piszę tego tylko dla siebie. Jeżeli się przygotowujesz do egzaminu, albo myślisz żeby to zrobić w niedalekiej przyszłości to wpadaj tutaj, albo polub bloga na facebooku, albo obserwuj mnie na twitterze i czytaj ze zrozumieniem kolejne części mojej przeprawy przez przygotowania. Komentuj koniecznie jeśli znajdziesz jakieś nieścisłości, błędy, albo po prostu jak nie będziesz czegoś wiedział. Zawsze odpowiem i razem przejdziemy przez tą trudną drogę 🙂

Related posts