Project Track – Daj Się Poznać 2017

No i stało się. Daj Się Poznać 2017 wystartowało więc trzeba zacząć ostre kodzenie i pisanie. W końcu też chętnie podzielę się z Wami tym co planuję przygotować w tym roku.

Od kilku lat mówię, że programistą jestem nie tylko po to żeby chodzić do pracy i zarabiać kasę, ale również dlatego, że dzięki temu mogę sam sobie stworzyć narzędzia które ułatwiałyby mi codzienne sprawy. Już jakiś czas temu obiecywałem sobie, że napiszę jakąś aplikację na Androida, która usprawniłaby mi pracę w różnych jej aspektach. Mówiłem i na mówieniu się kończyło. Dlaczego? Ano dlatego, że trzeba było napisać to w Javie… ALE przecież teraz mamy Xamarina i apki mogę pisać w C#. Dlatego też powstał pomysł na Project Track.

Moje plany dotyczące napisania czegoś na Androida nadal w pewnym sensie będą musiały poczekać 🙂 Przesiadłem się na iPhona i przede wszystkim na iOSie będę się skupiał w swoim projekcie.

Project Track

Będzie to aplikacja typu Time Tracker. Wiele osób korzysta już z Toggl’a na przykład i fakt faktem na kompie sprawdza się to świetnie. Jednakże niestety ich apka na iPhony ssie strasznie. Nie byłem w stanie jej zmusić do tego żeby ściągnęła mi projekty z mojego konta, ani żeby jakoś sensownie zapisywała zadania nad którymi pracowałem. Dlatego też chcę zrobić to po swojemu.

Tak jak już wspomniałem projekt będzie opierał się na Xamarinie, a dokładnie na Xamarin.Forms. Nie ukrywam, że będzie to duże wyzwanie ze względu na to, że do aplikacji mobilnych wcześniej w ogóle nie podchodziłem i nie do końca wiem co to za świat (oprócz oczywiście strony użytkownika). Z tego co wyczytałem dobrze jest skorzystać ze wzorca MVVM z którym też nie miałem zbyt wiele do czynienia. Trochę z nim popracowałem kilka lat temu przy okazji pracy z Silverlightem, ale nigdy do końca tego nie czułem. Czeka mnie cała masa czytania, rozmyślania i próbowania. Zobaczymy jak to się wszystko skończy.

Trochę więcej o projekcie. Pomysł jest taki, że nie będę tworzył całego systemu do zarządzania projektami. Są inni którzy zajmują się tym od wielu lat i wychodzi im świetnie. Dlatego też moja aplikacja będzie integrowała się z Nozbe, naszym wspaniałym rodzimym produkcie tworzonym przez zespół Michała Śliwińskiego. Z Nozbe sam oczywiście korzystam i jest mega wygodny, a brakuje mi tylko i wyłącznie śledzenia czasu spędzonego nad konkretnymi zadaniami. I tutaj właśnie wchodzi Project Track. Plan jest taki, że ściągnę sobie poprzez ich API swoje wszystkie projekty i zadania. Pod te konkretne zadania będzie można rejestrować czas, który zapisze się z jednej strony w „aplikacji” a z drugiej prześle info do Nozbe o łącznym czasie spędzonym nad zadaniem. Dodatkowo będzie można z poziomu aplikacji tworzyć nowe zadania i umieszczać je w Nozbe.

Ciężko mi powiedzieć jak może wyglądać ta aplikacja za 3 miesiące (znowu, nie mam żadnego doświadczenia w Xamarinie), ale mam nadzieję, że Ty drogi czytelniku dołożysz swoje 3 grosze w komentarzach dotyczące tego jak może to dalej wyglądać i czego może jeszcze brakować żeby było jak najbardziej użyteczne.

Pomysły na rozwój

Project Track w początkowej fazie będę tworzył przede wszystkim z myślą o iPhonie. Jednak ze względu na to, że nie będę miał stałego dostępu do maszyny Macowej to równolegle powstawać będzie aplikacja na Androida na której będę się wszystkiego uczył. Kiedy doprowadzę obie apki do takiego stanu jaki mam w głowie to myślę, że warto byłoby się pokusić również o interfejs webowy. Dawałby on dodatkowe możliwości jak zbiorcze zestawienia z super ładnymi wykresami, tabelkami i podsumowaniami. To tak na początek. Potem będę pewnie myślał o integracji z innymi systemami, a może i rozwojem „autonomicznym” do zarządzania projektami. Kto wie 🙂

W związku z wymaganiami konkursu możecie już dzisiaj liczyć na to, że na GitHubie pojawi się pierwszy commit z szablonem aplikacji. Adres repo: https://github.com/wildcat89/projecttrack

I na koniec proszę Was bardzo. Jeżeli zobaczycie, że zbłądziłem, zrobiłem coś niezgodnie ze sztuką, albo macie lepszy pomysł to piszcie tutaj. Bardzo chętnie wysłucham wszelkiej krytyki i będę otwarty na zmiany 🙂

I jeszcze na koniec końców. Powodzenia dla wszystkich uczestników. Pamiętajcie nauka i zabawa przede wszystkim. Nie spinać się 🙂

Related posts